درمان جای جوش و آکنه

بهترین راه خلاص شدن از زخم های آکنه و جوش ها

آکنه می تواند ناامید کننده باشد و همچنین می تواند جای زخم بر روی صورت و سایر نواحی بدن بگذارد. جای زخم های آکنه یادآور ناخواسته یک بیماری دردناک و آزار دهنده است. با این حال ، جای زخم آکنه دائمی نیست ، زیرا برخی از داروهای خانگی و درمان های پزشکی می توانند به خلاص شدن از شر آنها کمک کنند.
در این مقاله با روش های مختلفی برای کاهش زخم های آکنه و تقویت پوست سالم آشنا می شویم.

درمان های خانگی

داروهای مختلفی در دسترس است که بسیاری از آنها می توانند به افراد در مدیریت آکنه خود کمک کرده و زخم ها را کاهش دهند.

سالیسیلیک اسید

اسید سالیسیلیک یک ترکیب طبیعی است که اغلب ماده ای است که در محصولات مراقبت از پوست و محصولات ضد جوش استفاده می شود.
اسید سالیسیلیک به پاکسازی پوست ، سلولهای پوستی و سایر مشکلات پوستی که منجر به آکنه از منافذ پوست می شود کمک می کند.
همچنین به کاهش تورم و قرمزی ناحیه کمک می کند که ممکن است ظاهر زخم را به حداقل برساند.
اسید سالیسیلیک برای انواع زخم حاصل از آکنه مفید است. این باعث می شود علاوه بر این به یک روال روزمره مراقبت از پوست برای اکثر افرادی که دارای آکنه هستند ، اضافه شود.
افراد دارای پوست حساس باید قبل از استفاده از آن بر روی تمام صورت خود ، محصولی را که حاوی این اسید است ، بر روی قسمت کوچکی از پوست آزمایش کنند ، زیرا ممکن است باعث خشکی یا سوزش شود.

رتینوئیدها

برخی از رتینوئیدهای موضعی ممکن است به خلاص شدن از زخم های آکنه کمک کنند.
همانطور که نویسندگان یک بررسی در مجله Dermatology and Therapy ، تحقیق کرده اند ، رتینوئیدهای موضعی التهاب را از بین می برد ، آکنه را کاهش داده و بازسازی سلول را تسریع می کنند. نویسندگان همچنین اظهار داشتند که رتینوئیدها می توانند به روشن شدن جای زخم های آکنه کمک کند.
توجه به این نکته مهم است که رتینوئیدها می توانند پوست را در برابر خورشید حساس کنند. هرکسی که از داروهای رتینوئید برای درمان آکنه یا زخم استفاده می کند ، هنگام بیرون رفتن از منزل باید از ضد آفتاب استفاده کند.

اسیدهای هیدروکسی آلفا

اسیدهای هیدروکسی آلفا (AHAs) می توانند به خلاص شدن از سلول های مرده پوست کمک کرده و از منافذ گرفته جلوگیری کنند. پزشکان ممکن است AHA ها را برای درمان آکنه و کاهش زخم های آکنه توصیه کنند. AHA ها نوعی اسید خفیف هستند که باعث جدا شدن لایه بیرونی پوست می شوند تا پوست تازه زیر آن آشکار شود.

اسید لاکتیک

اسید لاکتیک می تواند سلولهای مرده پوست را از بین ببرد و همچنین می تواند به کاهش زخم ها و صاف کردن بافت کلی پوست کمک کند. اسید لاکتیک همچنین ممکن است به روشن شدن بافت قسمت های تیره پوست کمک کند ، اگرچه گاهی اوقات باعث افزایش فشار خون می شود. با توجه به این اثر نامطلوب احتمالی ، بهتر است قبل از استفاده از آنها محصولاتی را که حاوی اسید لاکتیک هستند بر روی یک قسمت کوچک از پوست آزمایش کنید و سپس برای درمان جای زخم آکنه استفاده کنید.
بسیاری از محصولات ضد آکنه حاوی اسید لاکتیک هستند. همچنین این ماده در سرکه سیب رقیق نیز وجود دارد.

درمان های طبیعی

بسیاری از افراد برای کمک به از بین بردن زخم های آکنه از داروهای طبیعی استفاده می کنند ، اما علم پشت سر آنها مشخص نیست. برخی ممکن است باعث تحریک بیشتر یا مشکلات دیگری شوند ، بنابراین افراد باید با احتیاط از آنها استفاده کنند.

داروهای خانگی که معمولاً افراد برای درمان زخم های آکنه از آن استفاده می کردند عبارتند از:

روغن نارگیل

کره شی(شی باتر)

ژل آلوئه ورا

عسل طبیعی

جوش شیرین

آب لیمو

درمانهای پزشکی

چندین روش درمانی برای کمک به کاهش اسکار آکنه در دسترس است. متخصص پوست بسته به نوع پوست فرد و میزان زخم ممکن است روشهای مختلفی را توصیه کند.

درمان های پزشکی زخم های آکنه شامل موارد زیر است:

لایه برداری شیمیایی

متخصص پوست می تواند درمان های پزشکی را برای جای زخم آکنه توصیه کند.

نویسندگان یک بررسی در مورد درمانهای زخم آکنه در سال ۲۰۱۷ داشتند که نشان داد شش نفر از ۱۰ شرکت کننده، از یک نوع محصول شیمیایی خاص به نام تری کلرواستیک استیک (TCA) استفاده کردند که حداقل پیشرفت ۷۰ درصدی در جای زخم آکنه داشتند.

سایر لایه برداری های شیمیایی ممکن است کمتر موثر باشند. به عنوان مثال ، ۲۵ درصد از افرادی که از گلیکولیک اسید استفاده کرده اند ، هیچ کاهشی در ظاهر جای زخم مشاهده نکردند.ممکن است فرد برای تشخیص اینکه کدام یک برای او مفید است ، انواع مختلفی از لایه برداری را امتحان کند.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روند وارد کردن سوزن های ریز در پوست اطراف جوش برای تحریک بدن برای ایجاد کلاژن بیشتر است. این کلاژن ممکن است با صاف کردن پوست ،زخم های آکنه را کاهش دهد.
در بررسی سال ۲۰۱۷ ، میکرونیدلینگ برای جای زخم های آکنه باعث بهبود ۳۱ تا ۶۲ درصد شد.
با این حال ، میکرونیدلینگ می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. بسیاری از افراد ممکن است بعد از درمان قرمزی ، درد و التهاب را تجربه می کنند ، اما این اثرات به مرور زمان فروکش می کنند.

بسته به نوع زخم ناشی از آکنه ، گزینه های درمانی مناسب ممکن است کمی متفاوت باشد. سه نوع زخم آکنه وجود دارد:

زخم های آتروفیک:

این جای زخم ها به عنوان تورفتگی های کوچک در پوست ظاهر می شوند. آنها زمانی رخ می دهند که پوست در روند بهبودی فیبروبلاست کافی ایجاد نکند. فیبروبلاست ها سلولهایی هستند که نقش مهمی در ترمیم زخم و سنتز کلاژن دارند.

جای زخم هایپرتروفیک:

این موارد زمانی اتفاق می افتد که پوست فیبروبلاست زیادی ایجاد می کند که باعث ایجاد جای زخم می شود.

اسکارهای کلوئیدی:

اینها شبیه به جای زخم هایپرتروفیک هستند اما به طور معمول بسیار بزرگ تر از لکه های اصلی آکنه هستند. آنها معمولاً تیره تر از پوست هستند و می توانند قرمز یا قهوه ای باشند. زخم های کلوئیدی همچنین ممکن است باعث علائمی مانند خارش یا درد شوند.

 

عروس سرای مرجان زعیم پور

کپی از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

منبع: www.zaeimpourmakeup.com

0 247 بازدید

نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *